Lithops Yetiştiriciliği ve Bakımı ( Yaşayan Taşlar )

    

Lithops diğer adıyla ” yaşayan taşlar ” Güney Afrika kökenli etli bitkiler ( Sculent ) çeşitlerindendir. Lithops Skulentler Aizoaceae (Makasotugiller) ailesine ait bir cinstir ve 33 türü bulunmaktadır.

Lithops Skulentler yaz aylarında büyüme göstermezler ve su ihtiyaçları yoktur. Sonbaharda havaların serinlemesiyle ilkbahara kadar büyüme evresine girerler. İlk lithopslarımı yazın suladığım için çürüyüp öldüler. Çok şaşırmış ve anlam verememiştim. Aynı saksıda başka tür sukulentler ile beraberdiler . Zaten 15-20 günde bir az bir sulama yapıyordum. Siz siz olun sakın benim gibi yazın lithops sukulentlerinizi sulamayın. Sulama yaz sonunda ve ya sonbahar başında çiçek oluşmaya başladığında yapılmalıdır.

Lithops Sculentler ( Yaşayan taşlar ) çok yıllık bitkilerdir. Lithops ların en büyük düşmanı sulama ve soğuklardır.

Ekilecek toprak çok iyi su geçirgenliğine sahip olmalıdır. Özel kaktüs toprakları çeşitli internet siteleri ve koçtaş bauhaouse gibi yerlerde satılmaktadır.torağın su geçirgenliğinin çok iyi olması önemlidir.

Kokleri direkt yapraklara bağlı olduğu için ekiminde ve saksı değişiminde çok dikkat edilmelidir.

Evde Aliexpress ten aldığım LİTHOPS tohumlarını erken ektiğim için tohumdan üretim denemelerim başarısız oldu. Ancak hala inatla tohumdan lithops sculent üretme çalışmalarım devam etmekte inatla ve sabırla….

Ülkemiz şartlarında lithops sukulentler sadece ev de saksıdan veya terrarium da yateiştirilebilmetedir. Ülkemiz hava şartları bahçe veya dış mehan lithops sukulent yetiştiriciliğine uygun değildir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*